Tift County Schools

Skip to main content
Main Menu Toggle

Home

BLUE DEVIL SWIMMING

2017-2018

Girls & Boys

1-AAAAAAA Region Champions

2017-2018

Tift County High/Middle School

 Swim Team Sponsors

 
 
 
Gold:
The Howard Diet LLC
The Howard Center
Affinity Pediatrics
Universal Forest Products, INC.
Bowen Farms
Kim Wilbanks
 
 
Silver:
Barberitos
South Georgia Sports Network
American Textile Company
Tim & Tonia Carpenter
Render & Stacey Heard
Lott A Haulen 2 LLC
Georgia Power
Bob's Flowers
Golden Enviromental
JP Johnston - State Farm Insurance
Bert & Mandy Ponder 
Short & Paulk Supply Company
Jim & Robbie Pope
Karla Erskine
Montalvo Family
JW Renfroe Pecan Company
Baxley Properties, INC
 
 
 
 
Bronze:
Shady Lane
Badcock & More Home Furniture
South Georgia Banking Company
Coopercraft Communications
El Metate Mexican Restaurant
Wendy & Anthony Spurlin
Stan & Keisha Stalnaker
Omega Farm Supply
Burt Calhoun
Ashley Mobley
Dixon Seed & Chemicals
Ann & John Shepherd
The Spearman Agency
Bill Mugg Company, INC.
Rudy's Tire Service
Veterinary Relief Service- Leslie Johnson
Melinda Anderson
C & D Landscaping
Earlshawna Frye-Finley & Earllette Frye
Delgado Family 
The Spearman Agency
Lynn Miller
Sumner, Beaumont, & York Insurance Agency
 
 
Friends:
Chicago Pizza & Pasta
R & S Aspegren
Deltoro Tire
Andrew & Becky Wilson
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2018-2019 Tift County High School Swim Team
  •        Camden Kickoff Girls 1st Place
  •        Camden Kickoff Boys 2nd Place
  •        Columbus BDI Girls 2nd Place
 
 

2018-2019 GHSA AAAAAAA STATE QUALIFIERS

 
 
KAROLINE PONDER, 
EDEN TROXELL,
KIRSTIN MURPHY, 
CASON JOHNSTON
AINSLEY TOEWS,
 
LAUREN STONE, 
JACOB REDD, 
BEAU BENGSTON,
DYLAN COKER
BRYCE MCDANIEL,
 
 
 

 

 
 

 Team History:

Top 10 GHSA State Finalist
Lindy Dorminy Bengston, 1993
(3rd place) 50 Free
(2nd Place) 100 Breast  
 
2018  GHSA STATE FINALIST
KIRSTIN MURPHY, 200 MEDLEY RELAY, 100 FLY, 200 FREE RELAY 
OLIVIA THOMAS200 MEDLEY RELAY, 400 FREE RELAY
STEPHANIE CONNELL200 MEDLEY RELAY, 200 FREE RELAY 
ANSLEY MOBLEY200 MEDLEY RELAY, 400 FREE RELAY
KAROLINE PONDER,  200 FREE RELAY, 400 FREE RELAY
LAUREN STONE200 FREE RELAY,  400 FREE RELAY
 

TCHS Girls
Girls 2018 Region Champions
Girls 2017 Region Champions
Girls 2016 Region Champions
Girls 2015 Region Champions
Girls 2014 Region Champions
Girls 2013 Region Runners up
Girls 2012 Region Champions
 
REGION COACH OF THE YEAR-
Ellen Mullis 2012, 
Ivey Vickers 2014,2015,2016,2017,2018

 
2018 GHSA STATE FINALIST
BEAU BENGSTON, 100 FLY, 200 FREE RELAY, 100 BACK, 400 FREE RELAY
JD BENGSTON, 100 FREE, 200 FREE RELAY, 400 FREE RELAY
CALEB RICE, 200 FREE RELAY
JACOB REDD200 FREE RELAY, 400 FREE RELAY
DYLAN COKER, 400 FREE RELAY
 

TCHS Boys
Boys 2018 Region Champions
Boys 2017 Region Champions
Boys 2016 Region Champions
Boys 2015 Region Champions
Boys 2013 Region Runners up     
 
REGION COACH OF THE YEAR-
Ivey Vickers 2015,2016,2017,2018